Helal Belgelerinin Küresel Olarak Tanınması Temalı Uluslararası Konferans İstanbul’da Gerçekleştirildi.

Stratejik Yol Haritası Belirleme Çalıştayı
24 Ekim 2023
Gıda Mikrobiyolojisinde Metot Verifikasyonu ve Ölçüm Belirsizliği Eğitimi
26 Ekim 2023

Helal Belgelerinin Küresel Olarak Tanınması Temalı Uluslararası Konferans İstanbul’da Gerçekleştirildi.

Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) ve İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) iş birliğinde yürütülen “OIC/SMIIC Helal Standartları Ekseninde Çok Taraflı/Karşılıklı Tanımaya Yönelik Farkındalığın Artırılması” başlıklı projenin ikinci etkinliği olan “Helal Belgelerinin Küresel Olarak Tanınması Temalı Uluslararası Konferans”, 24 Ekim 2023 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren HAK Yönetim Kurulu Başkanı Zafer SOYLU, “İİT üyesi ülkeler olarak, helal belgeli ticareti kolaylaştırma noktasında hem tüketicinin helal belgeli ürünlere güvenilir bir şekilde erişimini sağlamamız, hem de bu ürünlerin uluslararası ticaretini kolaylaştırmamız gerekiyor. Helal Akreditasyon Kurumları İslami Forumunun (IFHAB) kuruluşuyla birlikte aynı ürün için birden fazla helal belgelendirme zorunluluğunun ortadan kaldırılması için çok önemli bir adım atmış olacağız.” ifadelerini kullandı. 

SMIIC Genel Sekreter Yardımcısı Riadh SOUSSI, İSEDAK Koordinasyon Ofisi Genel Müdür V. Selçuk KOÇ ve Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Dr. Fatih Mehmet AYDIN tarafından açılış konuşmalarından sonra konferans üç farklı oturumla yapıldı.

İlk oturum başlığı ; “Kamu ve Uluslararası Aktörler Perspektifinden” ikinci oturum başlığı ; “Helal Uygunluk Değerlendirme Kuruluşları Perspektifinden” son oturum başlığı ise “Ticaret Aktörleri Perspektifinden”

Helal Uygunluk Değerlendirme Kuruluşları Perspektifinden başlıklı ikinci oturumda TURKLAB Başkan Yardımcısı Neşe GÜNEŞ tarafından yapılan sunumda, helal belgelendirme kuruluşları ve laboratuvarların gözünden helal belgelerinin karşılıklı tanınmasının gerekliliği ve önemine dikkat çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize katılın

Şifre Sıfırlama

E-posta adresinizi girin. E-posta ile yeni bir şifre alacaksınız.