TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) Danışma Kurulu Toplantısı

Basınç Kalibrasyonu ve Ölçüm Belirsizliği
04 Mayıs 2023
Genel Metroloji ve Kalibrasyon Eğitimi
05 Mayıs 2023

TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) Danışma Kurulu Toplantısı

TÜBİTAK UME’nin plan ve hedeflerinin gözden geçirilmesi amacıyla yıllık periyotlarla düzenlenmekte olan Danışma Kurulu toplantısı üniversite, özel ve kamu kuruluşlarının üst düzey yöneticileri ile metroloji alanında hizmet veren firma yetkililerin katılımı ile 4 Mayıs 2023 tarihinde Gebze yerleşkesinde gerçekleştirilmiştir.

Kurul toplantısına TURKLAB’ı temsilen YK Başkan Yardımcısı Sn. Ayfer ADIGÜZEL katılım sağlamıştır.

67 üyenin katılım sağladığı kurul toplantısı TÜBİTAK UME Müdür Vekili Doç. Dr. Sn. Mustafa ÇETİNTAŞ tarafından 2022 yılı faaliyetleriyle ilgili bilgilendirme sunumu ile başlamış olup, Enstitünün diğer kuruluşlarla ilişki ve koordinasyonunun geliştirilmesi, ülke çapında ölçme ve kalibrasyon sisteminin işleyişi ve bu işleyişte daha etkin bir rol üstlenebilmesi açısından enstitüden beklenen çalışma ve yatırım konuları dahil olmak üzere, yol haritasının belirlenmesinde önem taşıyan konularda değerlendirmeler yapılmıştır.

2022 Yılı Faaliyet başlıkları aşağıda belirtilmektedir:

 • Ulusal Referans Ölçüm Standartlarının Geliştirilmesi (İç Destekli ve/veya Yatırım
 • Projeleri)
 • Endüstrinin Talep Ettiği Ölçüm Projeleri (Dış Destekli Projeler)
 • Ar-Ge Projeleri (EMPIR ve TÜBİTAK Destekli)
 • Ulusal Karşılaştırmalar ve Yeterlilik Testleri (LAK/YT)
 • Uluslararası Karşılaştırmalar
 • Kalibrasyon (Endüstriyel Hizmet)
 • Deney (Endüstriyel Hizmet)
 • Eğitim ve Danışmanlık
 • Kalite Yönetimi
 • Uluslararası İlişkiler (ziyaretler, teknik komite toplantıları, vs.)
 • İletişim ve Tanıtım Faaliyetleri
 • İdari Faaliyetler

Bilgilendirme sunumunda Sn. ÇETİNTAŞ, 164 kişilik araştırma kadrosu olmak üzere toplam 310 çalışan ile TÜBİTAK UME’nin, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da ülkemizin metroloji sistemindeki rolünün bilinci ve sorumluluğuyla ulusal ölçüm standartlarının geliştirilmesi, muhafazası ve izlenebilirliğinin sağlanmasına yönelik çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etmiştir.

Kalite altyapısının önemli bir unsuru olan metroloji alanında ülkemizin ihtiyaç ve sorunları ile fırsat konuları masaya yatırılarak üyelerin görüş ve önerileri alınmıştır.

Katılımcılar aşağıdaki ana başlıklarda görüş ve önerilerde bulunmuştur;

1. Gelişen yeni teknolojiler ve bunların endüstriyel uygulamalarında (kuantum teknolojileri, ileri üretim teknolojileri, 5G ve sonrası haberleşme, vb.) Enstitüden talep edilen beklentiler,

2. Kuantum metroloji konusunda somut hedefler belirlenmesi,

3. SMIIC Mükemmeliyet Merkezi Kurulumuna yönelik yol haritasının belirlenmesi,

4. TÜBİTAK UME’nin metroloji alanında bilimsel ve teknolojik çalışmalara daha fazla katkı verilebilmesi amacıyla, emeklilik nedeniyle ayrılacak personel için devamlılığın sağlanması konusunda personel istihdamı politikasının gözden geçirilmesi,

5. Endüstriyel projelerin ve gelirlerinin artırılması konusunda neler yapılabileceği,

6. Kalibrasyon merkezlerinin Geze dışında farklı coğrafik bölgelerde yaygınlaştırılması,

7. Gelecekte uydulardan alınacak verilerde önemli sapmaların olabileceği öngörüsü ile Atomik Navigasyon konusunda lokal uydu sistemlerinin oluşturulması konusunda görüş ve değerlendirme,

8.  TÜBİTAK UME’nin projelerinin oluşumunda sektörlerden geri besleme alınması,

9. Sertifikalı Referans Malzeme (SRM) üretiminin yerli ve milli kaynaklarla sağlanabilmesi ve bu alanda yurt dışına bağımlılığın önüne geçilmesi amacıyla başlatılan projenin ticarileşmesi konusunda model geliştirilmesi, (Bu konuda TÜBİTAK UME ile TURKLAB iş birliğine yönelik 8 Şubat 2023 tarihli toplantıda ön mutabakata varılmış olup, TURKLAB tarafından çalışma grubu oluşturularak çalışmalara başlanmıştır.)

10. TÜBİTAK UME’nin CCM (Consultative Committee for Mass and Related Quantities) üyeliğinin gerçekleştirilmesinin önemi,

11. Yurtdışına gönderilmekte olan kalibrasyon hizmetlerinin ulusal bazda çözümlenmesi konusunda kalemlerin belirlenmesi ve yatırım gerekliliği ana başlıkları altında, katılımcılar görüş ve önerilerini ifade etmişlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize katılın

Şifre Sıfırlama

E-posta adresinizi girin. E-posta ile yeni bir şifre alacaksınız.